Gudrības zobi jeb astotie zobi cilvēkiem izšķiļas vidēji 20 gadu vecumā. Tie var parādīties pilnībā, daļēji vai neparādīties vispār. Taču to šķilšanās nereti var radīt daudz nepatīkamu emociju un sagādāt problēmas. Tā teikt “gudrības zobi ne vienmēr ir gudri”. Tas saistās ar to, ka evolūcijas gaidā cilvēku ikdienā ir parādījusies mīkstāka pārtika un tie ir zaudējuši vietu žokļa kaulā. Tieši tāpēc diezgan bieži sanāk dzirdēt, ka kādam ir nepieciešama gudrības zoba raušana jeb tā saucamā zobu ekstrakcija. Bet kādos gadījumos to vajadzētu veikt? Atbildi uz šo jautājumu jums sniegs Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība (https://diennaktszobarstnieciba.lv).

Spiediens uz blakus esošiem zobiem

Dažreiz mēdz gadīties tā, ka gudrības zobi žoklī atrodas nevis vertikāli, kā tiem vajadzētu būt, bet horizontāli. Šādā veidā tie rada spiedienu uz zobiem, kas atrodas blakus un var izraisīt to deformāciju vai kādu citu nopietnu saslimšanu.

Kariozi gudrības zobi

Gudrības zobos, tāpat kā pārējos zobos, var rasties kariess, un tā sekas arī ir tikpat sliktas – var veidoties pulpīts, abscess un citas saslimšanas. Tāpēc tas ir jāārstē. Taču gudrības zobu plombēšanu veic ļoti reti, jo karioza zoba daļa var atrasties zem smaganas un tai nav iespējams piekļūt. Līdz ar to parasti kariesu gudrības zobos ārstē ar gudrības zobu ekstrakciju.

Smaganu iekaisumi

Bieži vien gudrības zobi izšķiļas tikai daļēji. Tādos gadījumos smaganā var veidoties kabata, kur viegli sakrājas ēdiena paliekas. Tas kalpo par labvēlīgu vidi baktērijām un citiem mikroorganismiem, tāpēc tajā vietā veidojas iekaisums. Tādā gadījumā gudrības zoba izraušana būtu vienīgais risinājums.

Zobs zem smaganas

Mēdz gadīties arī tā, ka gudrības zobs iekaist vēl esot mīkstajos audos jeb zem smaganas. Tādā gadījumā smaganā veidojas iekaisums – parādās tūska, pampums un strutas. Tas ir ļoti nepatīkami un bīstami, jo iekaisums var izplatīties arī tālāk.

Kā saprast, ka gudrības zobs ir jārauj ārā?

Gudrības zobu noteikti vajadzētu likvidēt, ja ir izveidojies kāda no iepriekš minētajam problēmām. Par tām var liecināt sāpes – gan asas, gan spiedošas, pampums, tūska, grūtības atvērt muti, citu zobu deformācija vai smaganu apsārtums. Ir svarīgi arī zināt, ka pati gudrības zobu šķilšanās var izraisīt virkni nepatīkamu simptomu – sāpes, nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Tāpēc uzreiz pamanot, ka jums aug gudrības zobs, būtu ieteicams doties pie sava zobārsta, lai noskaidrotu, vai zobs ir novietots pareizi, tas ir vesels un vai tas netraucē citiem zobiem.